Vesnický spolek

Zpívání u tromečku

 

Letošní Vánoční zpívání u stromečku bylo obohaceno rozjímání o adventu. Zavzpomínali jsme jak tuto adventní dobu prožívali naši předkové ve společnosti známých světců..

Když nastaly dlouhé zimní večery hospodyně snesly z půdy Kolovraty a pytle s peřím a začaly přástky a dračky.

Navštívil nás také svatý Ondřej který byl původní povolání rybář. Byl se svým bratrem Petrem prvním učedníkem Ježíše Krista.

Nesmělý chybět ani Barborky, které v předvečer svátku svaté Barbory, chodily po vsi mezi chalupami, ve stavení nemluvily, jen mumlaly „mulise, mulise“ /což znamenalo „modli se“/. Děti se pomodlily, za odměnu jim barborky nadělily něco z košičku a šly zase o dům dál.

Dva dny po svátku svaté Barbory následuje svátek sv. Mikuláše Po smrti svých rodičů zdědil značné jmění. Protože se chtěl stát knězem, rozdal své jmění chudým a potřebným. Legenda také praví, že Mikuláš zachránil dcery zchudlého otce, který je chtěl prodat do otroctví, aby získal peníze na splacení svých dluhů. Když se o tom Mikuláš dozvěděl, položil v noci na okno váčky s penězi, aby nemusely dívky být prodány. Od toho je odvozena tradice Mikulášských nadílek.

A jako poslední ze světců nás navštívila Svatá Lucie, která patří mezi první křesťanské mučednice. V předvečer svátku svaté Lucie chodily dříve na našem venkově mezi chalupami bíle oděné postavy, na obličeji měly masku s klapajícím zobákem. Vstupovaly mlčky do stavení a ve světnici kontrolovaly, jestli se tam nepřede len nebo nedere peří, protože na den sv. Lucie platil přísný zákaz předení lnu a draní peří. Když některou hospodyni při této práci přistihly, peří rozfoukaly a kužel i s přízí odnesly.

Posledním dnem adventu je Štědrý den.

Na Štědrý večer, když vyšla první hvězda, vycházel ze svého příbytku obecní pastýř někde zvaný slouha, který nesměl chybět ni u nás v Dražíči.

 

 Setkání občanů Dražíče u vánočního stromečku na návsiStůl s pohoštěním - vánočka, cukroví, chlebíčkyPřadlena u kolovrátkuBarborky Svatá Lucie Svatá Lucie bíle oděná postava, na obličeji měla masku s klapajícím zobákemPěvecký sbor - dražíčské panenky a ponocný - František TrávníčekDražíčské panenky zpívají vánoční koledy u stromečkuZpívání u tromečkuNávštěvníci se občerstvují u rautového stolu, dávají si čaj s rumem, nebo punčZpívání u tromečku - detajl na mikrofonFoto vánočního stromečku v pozadí s návštěvníky akce - zpívání u stromečku Detajl na kolovrátek

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
troubeni.mov 22974.1 Kb
stedrej-vecer-nastal.mov 20137.2 Kb
narodil-se-kristus-pan.mov 5678.7 Kb
hle-tamhe-v-betleme.mov 23888.8 Kb